Bečki zoološki vrt Schönbrunn

5a257bb4-7314-44ed-bb40-8ce36cec93e8

Radi se o najstarijem zoološkom vrtu na svijetu koji se uspio održati od 1752. godine. Bečki zoološki vrt u sklopu dvorca Schönbrunn titulu najboljeg u Europi i službeno je osvojio već šest puta. Posjeti ga više od dva milijuna posjetitelja godišnje, a trenutno ima oko 700 različitih vrsta životinja s oko 8.200 jedinki.

Ulaznice i radno vrijeme zoološkog vrta

Bečki zoološki vrt je otvoren svih 365 dana u godini. Cijene se kreću od 26,00 eura za dnevnu kartu za odraslu osobu i 15,00 eura za djecu. Uz pojedinačne ulaznice možete uzeti i godišnju za neograničeni broj ulaska ili uzeti ulaznice za zoološki s ulaznicama s ostalim atrakcijama u Beču pa tako uštedjeti. Najbolju kombinaciju za vas pronađite klikom ovdje.

Bečki zoološki vrt i povijest

Zamisao za ovaj zoološki vrt došla je od Franje I., supruga Marije Terezije, tadašnje carice Habsburške monarhije. 1752. godine je dao dizajnirati zvjerinjak, a u sredini je bio osmerokutni paviljon u kojem su oni svako jutro doručkovali. Paviljon postoji i danas te služi kao restoran.

S godinama se zvjerinjak postepeno širio s životinjama, a bio je rezerviran samo za carsku obitelj. S vremenom su počeli puštati privatne goste u njega, a posjete su dopuštali i školama. Od 1778. godine su ga nedjeljom otvorili za „dobro obučene goste“, a već tada su egzotične životinje privlačile pažnju posjetioca i to ne samo iz Beča već i iz drugih zemlja. Tada su nastali i prvi vodiči i karte za razgledavanje zoološkog, tada zvanog zvjerinjaka. Posjet je bio besplatan, a službeni naziv iz zvjerinjaka u zoološki vrt zamijenjen je 1926. godine.

Tokom Prvog i Drugog svjetskog rata zoološki je bio gotovo uništen. Najviše je životinja stradalo 1945. godine u bombardiranju, a vrt su na životu održali stanovnici Beča koji su organizirali akcije pomoći i donacija za životinje.

Među prvima u Europi, 1976. godine osnovan je i obrazovni dio u zoološkom vrtu koji je danas jedan od najboljih u Europi i služi kao naučni centar za istraživanje zaštićenih vrsta.

1996. godine bečki zoološki vrt zajedno sa palačom Schönbrunn proglašen je UNESCO-vom  svjetskom baštinom.

Kao i ostali zoološki vrtovi i ovaj u Beču je imao svojih padova tokom svih ovih godina. Od gubitka interesa javnosti za zoološki pa sve do zastarjelih metoda uzgoja životinja, ali najbitnije u svemu da je sve to uspio ostaviti iza sebe i da danas s pravom nosi titulu jednog od najboljih zooloških vrtova.

Zanimljivosti iz bečkog zoološkog vrta

Bečki zoološki vrt i žirafe

1828. godine u Beč je, kao poklon iz Egipta, stigla i prva žirafa. Ta žirafa napravila je ludilo u svakom smislu te riječi. Imala je utjecaj na sve sfere života pa su tako dizajnirane odjeća i obuća s uzorkom žirafe, izrađeno je posuđe s motivima žirafa, skladane su skladbe o žirafama, igrale su se predstave o njima, čak i pravile frizure „ala žirafa“.

Nažalost sama žirafa i nije dugo preživjela u zoološkom vrtu već je uginula deset mjeseci nakon dolaska. A iduće žirafe došle su u Beč tek dvadesetak godine kasnije.   

Pisanje povijesti u zoološkom vrtu Schönbrunn

1906. godine ovdje je rođeni prvi slon na svijetu začet u zoološkom vrtu dok je 2007. godine rođena i prva beba panda prirodno začeta u zoološkom vrtu.

Povijest najslađih pandi u Beču

Zoološki vrt u Beču jedan je od rijetkih zooloških vrtova koji se može pohvaliti da drži pande. Ženka Yang Yang i mužjak Long Hui iz Kine su stigli u Beč 2003. godine. Kao što sam već gore spomenula oni su prirodnim putem dobili mužjaka pande 2007. godine i to je bio prvi takvi slučaj zabilježen u svijetu. U skladu s kineskom tradicijom, beba panda je nakon 100 dana od rođenja nazvana Fu Long što u prijevodu znači sretni zmaj. Drugo mladunče je rođeno 2010. godine i radilo se ponovno o mužjaku. Nazvan je Fu Hu, što znači sretni tigar. Treće mladunče pande, još jedan mužjak, rođeno je 2013. godine. Nazvan je Fu Bao, što znači sretni leopard.

2016. na svijet su stigli i blizanci. Nazvani su Fu Feng, što znači sretni feniks i Fu Ban, što znači sretni pratilac. Zanimljivo je da je Yang Yang i prva panda u zatočeništvu koja je odgojila blizance pande bez ikakve vanjske pomoći.

Svi mladunci kada su napunili dvije godine vraćeni su u Kinu u druge zoološke vrtove ili centre za istraživanje pandi. Nažalost, otac svih ovih mladunaca, Long Hui, uginuo je u prosincu 2016. godine od posljedica tumora. Novi mužjak pande, Yuan Yuan stigao je u bečki zoološki vrt u travnju 2019. godine.

Tokom mog posjeta, u rujnu 2023. godine zoološki vrt nema mladunce pandi. Ali vidjeti i same pande uživo mi je bio baš doživljaj jer ih do sad nisam vidjela ni u jednom zoološkom vrtu. Na početku obilaska panda je spavala, a kad sam se vraćala, nakon kojih četiri sata obilaska, panda je i dalje lijeno drjemuckala, doduše u drugoj pozi.   

Mene je bečki zoološki vrt Schönbrunn osvojio pa ostavljam i ostatak slika iz zoološkog vrta. Uživajte!

#Leave A Comment

#Leave A Comment