IKEA u Švedskoj

IMG_9889

Ova poznata prodavaonica namještaja nije mi bila u planu za posjetu kad sam se našla u Malmö-u, ali budući da je zadnji dan mog posjeta padala kiša, umjesto šetnje gradom po kiši odlučila sam večer provesti u IKEA-i pa vam danas donosim dojmove iz IKEA-e u Švedskoj.  

Znate li što zapravo znači IKEA i zašto to ime?

Akronim IKEA čine početne riječi imena i prezimena osnivača – Ingvar Kamprad. Slovo E dolazi od Elmtaryd što je bila obiteljska farma na kojoj je Ingvar odrastao. Zadnje slovo, A dolazi od Agunnaryd, rodnog mjesta osnivača Ingvara koje se nalazi u Švedskoj.

IKEA u Švedskoj i kako je sve započelo?

Osnivač IKEA-e je Ingvar Kamprad. On je još kao dječak bio poduzetnog duha i na početku je prodavao šibice i ribu. U dobi od 17. godina, 1943. godine je i osnovao poduzeće IKEA. Tih godina, Ingvar, odnosno IKEA u Švedskoj se bavila prodajom novčanika i olovka. Tko bi rekao da će iz toga svega nastati najpoznatija svjetska prodavaonica namještaja, a Ingvara u jednom trenutku smjestiti na vrh ljestvice najbogatijih osoba na svijetu?

Danas IKEA ima preko 400 trgovina u 48 država na svijetu. Osim namještaja, IKEA se danas bavi i restoranima koji se nalaze u samim trgovačkim centrima.

Cijene hrane u Švedskoj vs Hrvatskoj IKEA-i

Budući da sam bila u Švedskoj, morala sam uzeti mesne okruglice. Odlučila sam se na manju količinu jer sam još bila poprilično sita od ručka, međutim bila sam u IKEA-i i morala sam uzeti nešto za jesti. Uz mesne okruglice uzela sam čašu za neograničena bezalkoholna pića s automata, kao i moju omiljenu cimet rolicu. Ukupan račun je bio 54 švedske krune, što bi po današnjem tečaju bilo točno 4,68 eura. Eto, možda niste vjerovali, ali mogući je i ručak za manje od pet eura u Švedskoj!

Za usporedbu s Zagrebom, porcija mesnih okruglica od osam komada s prilogom dođe 4,99 eura. Cimet rolica je 0,79 eura, dok je čaša za neograničeno konzumiranje bezalkoholnih pića 1,29 eura. Znači ukupno bi me ova ista večera u Zagrebu stajala 7,07 eura tako da ispada da je Švedska (po ovome) jeftinija od Hrvatske.  

Isto je i s najpoznatijim hot dogovima iz IKEA-e. Naravno da smo na izlazu morali uzeti i probati jesu li njihovi isti kao i naši. Jesu, ali ih dobijete ljepše servirane, a i platiti ćete ih duplo manje. Dva hot doga u Švedskoj smo platili 10 švedskih kruna, što je 0,87 eura. Da, za dva komada, a u Zagrebu je jedan hot dog jedan euro.

Jeste li bili u Švedskoj i jel se IKEA našla na vašem planu puta?  

#Leave A Comment

#Leave A Comment