Louvre Paris i Abu Dhabi – kako je moguće da nose isto ime?

IMG_20230211_174203

Budući da živimo u svijetu gdje je novac još uvijek pokretač svega, tako je novac i odgovor na ovo pitanje. Abu Dhabi tako plaća Francuskoj ime Louvre i stoga se trenutno oba muzeja mogu zvati Louvre – i Paris i Abu Dhabi.

Ugovor između dviju vlada i rok za korištenje imena Louvre

Louvre Abu Dhabi je nacionalni muzej UAE, a nadzire ga Odjel za kulturu i turizam Abu Dhabija. Međutim s Louvreom u Parizu je povezan tridesetogodišnjim ugovorom koji je potpisan između vlade UAE i francuske vlade u ožujku 2007. godine. Ugovor pokriva niz područja, a jedno od njih je upravo i pravo na korištenje ime Louvre.

Rok za korištenje imena Louvre bio je prvotno potpisan na trideset godina, od 2007. do 2037. godine. Međutim rok trajanja ugovora 2023. godine već se produljio za dodatnih deset godina, odnosno do 2047. godine.

Zanimljivo mi je da je Abu Dhabi mislio i na najmanje detalje pa je tako u ugovoru spomenut i dio da je Francuskoj zabranjeno ime Louvre dati na posudbu nekom od drugih Emirata UAE. Ali i Saudijskoj Arabiji, Kuvajtu, Omanu, Bahreinu, Kataru, Egiptu, Jordanu, Siriji, Libanonu, Iranu ili Iraku.

Cijene iz ugovora Louvre Paris i Abu Dhabi

Potpisom ugovora 2007. godine spominjala se cifra od oko 900 milijuna eura koju će Abu Dhabi platiti Francuskoj. Po potpisu ugovora to je izgledalo ovako: 400 milijuna eura za korištenje imena Louvre. 190 milijuna eura za posudbe umjetnina (samo do 2027.), 75 milijuna eura za posebne izložbe (do 2032.). 165 milijuna za savjete i podršku u upravljanju. I 25 milijuna eura za imenovanje prostora unutar Louvrea u Parizu po osnivaču Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Iznosi su već sad porasli jer je samo korištenje imena produženo na dodatnih deset godina, a o posudbi umjetnina i savjetima da ne govorimo. Uglavnom, mislim da i jedni i drugi imaju koristi i da će ova suradnja trajati još dugi niz godina. Odnosno sve dok je Abu Dhabi spreman plaćati sve ovo.

Čitala sam kako je u početku bilo i peticija u Francuskoj protiv ove suradnje. Međutim činjenice su i više nego jasne. Abu Dhabi ima novca i znao je što želi pa je tako povisio prvotne ponude, novcem utišao one koji su se bunili u Francuskoj i na kraju dobio što je htio.

Moj osobni osvrt na Louvre

Osobno sam posjetila oba Louvrea i stvarno mi nisu za usporedbu, ali da moram birati, uvijek bih prednost dala onome u Parizu. Zašto? Zbog njegove bogate zbirke umjetnina koje se u njemu mogu vidjeti. Iako Abu Dhabi ima novca, ovu kolekciju koju ima Francuska mislim da nikad neće moći kupiti.

S druge strane pozitivna stana Louvrea Abu Dhabi je sam koncept ovog muzeja. Moderan, nov i ogroman tako da definitivno vrijedno posjetiti i vidjeti. Ne zovu ga uzalud jednim od modernih urbanih čuda svijeta u kojem možete uživati u spoju sunca, mora, umjetnosti i arhitekture.

Jeste li ih posjetili i koji vas je više oduševio?

#Leave A Comment

#Leave A Comment