Memorijalna kuća Toše Proeskog

DCIM100MEDIADJI_0221.JPG

Memorijalna kuća Toše Proeskog bila je jedna od mjesta na listi koje sam obavezno morala posjetiti prilikom posjeta Sjevernoj Makedoniji. Generacija sam 90-tih i kako smo njegove pjesme svakodnevno slušali na radiju, želja mi je bila vidjeti i naučiti nešto o njemu, njegovoj karijeri i životu.

Gdje se nalazi Memorijalna kuća Toše Proeskog i cijena ulaznica

Nalazi se u Kruševu, par metara udaljena od gradskog groblja gdje je Toše i pokopan. Ulaz u memorijalnu kuću se naplaćuje 100 makedonskih denara i u kući je zabranjeno fotografiranje.

Kako je nastala ova Memorijalna kuća?

Toše je poginuo u prometnoj nesreći 16.10.2007. godine. Nedugo nakon njegove smrti Vlada Republike Makedonije raspisala je međunarodni natječaj za ovaj projekt kao sjećanje na život i djelo legendarnog pjevača. Gradnja projekta bila je vrijedna pet milijuna eura i financirala ga je država. Arhitekti koji su pobijedili na natječaju su Dejan Sekulovski, Dejan Spasenovski i Ilija Božinovski. Gradnja je trajala duge tri godine, a sama Memorijalna kuća otvorena je 25.04.2011. godine.   

Nagrade

Moram spomenuti da je ova Memorijalna kuća Toše Prosekog osvojila i prvu nagradu za najbolji arhitektonski projekt 2011. godine. Bilo je to na Svjetskom festivalu arhitekture i uređenja interijera u Barceloni.  Prvo mjesto osvojeno je u kategoriji Open Buildings – People’s Choice Award. Kao što i samo ime govori ovo je kategorija koju bira publika. Te je godine bilo moguće dati glas za 281 građevinu iz cijelog svijeta. Zanimljivo je što je 15.078 glasova upravo bilo za Memorijalnu kuću Proeskog. Za usporedbu, na drugom mjestu se našao meksički Muzej sjećanja i tolerancije s dvostruko manje glasova nego Memorijalna kuća u Kruševu, pa i to dosta govori o samom uspjehu.

Simbolika

Memorijalna kuća je napravljena u obliku križa, a prostire se na 870 m2 i to na dva kata. Križ je glavni motiv objekta, a ujedno i simbol Toše Proeskog kao velikog vjernika. I glavni građevinski elementi od kojih je građena memorijalna kuća su beton i staklo koji također nose simboliku povezanu s njegovim životom. Upravo beton predstavlja nešto vječno kao što su pjesme Toše Proeskog. Staklo predstavlja nešto čisto i izdrživo, dok dodatno oko muzeja ide prostor s vodom kao elementom života.

Do drugog kata vodi dugi hodnik, a na zidu su ispisane legendarne riječi Toše Proeskog „Ve Sakam Site“ što u prijevodu na hrvatski znači Sve vas volim. Ispisane su duž cijelog hodnika na čak 103 svjetska jezika. Tim jer riječima Toše počinjao i završavao sve svoje nastupe tako da je stvarno puno pažnje posvećeno tim simboličnim detaljima u sklopu Memorijalne kuće.

Čitavo vrijeme posjeta puštaju se pjesme Toše Prosekog. A riječi pjesama su ispisane na staklenim pločama koje su postavljene duž Memorijalne kuće.

Što se sve može vidjeti?

Od Tošinih stvari iz djetinjstva, školskih diploma, pa studio u kojem je radio. Njegove dvije voštane figure, isti motor i bicikl koji je vozio. Gitare koje je svirao, boksačke rukavice koje je koristio u slobodno vrijeme. Odjeća i stvari koje je nosio na koncertima i spotovima, akreditacije s koncerata, sve nagrade koje je dobio. Izložene su i njegove bankovne kartice, vozačka, putovnice, dva mobitela, laptop, nekoliko komada sunčanih naočala. Parfemi, knjige koje je čitao pa sve do zastave s kojom je bio pokriven njegov lijes, a koja se nalazi na telegramima sućuti koje su primili njegovi roditelji.

Ukupno je izloženo oko 350 predmeta, a u spremištu imaju još Tošinih predmeta. S obzirom na to postava se i mijenja, posebno oko rođendana u siječnju i godišnjice smrti u listopadu. Sve stvari muzeju su donirali njegovi roditelji.

Memorijalna kuća Toše Proeski i moj osobni osvrt

Ovo mi je bila prva posjeta Memorijalnoj kući uopće u životu i iskreno, zbog tog nisam ni znala što očekivati od samog posjeta. Na kraju sam ostala pozitivno iznenađena jer je kuća stvarno odlično zamišljena, realizirana i mislim da je glavni cilj takvog mjesta baš taj, da se povežeš s likom i dijelom te osobe,  u ovom slučaju s Toše Proeskim. A kad se nađeš tamo stvarno imaš osjećaj da je Toše prisutan i da je svijet stao u tom trenutku. Podržavam i to što je zabranjeno fotografiranje unutar Memorijalne kuće jer vjerujem da i to dodatno pridonosi miru i tome da se više posvetiš samom postavu i stvarima koje se tamo nalaze. Saznala sam jako puto toga o njemu kao pjevaču, ali i kao osobi i stvarno bi svima preporučila posjet. Rekla bi tužno, a opet i inspirativno iskustvo u jednom.

#Leave A Comment

#Leave A Comment