Parco Natura Viva zoološki vrt u Italiji
Parco Natura Viva je zoološki vrt smješten u malom mjestu Bussolengu, u blizini Verone, u sjevernoj Italiji. Specifičan je po tome što uz klasičan zoološki vrt koji obilazite pješice, u sklopu ovog parka postoji i Safari park koji se obilazi automobilom.
Parco Natura Viva – cijena ulaznica za ovaj zoološki vrt
Cijena ulaznice za odraslu osobu, čitaj od 13-te do 64-te godine života, za ovaj zoološki vrt iznosi 27,00 eura. Djeca do dvije godine imaju besplatni ulaz, dok za one u uzrastu od tri do 12 godina ulaznica iznosi 19,00 eura. Postoje i skupne ulaznice s popustima za obitelji s djecom. A isto tako za neke dane možete kupiti jeftinije online ulaznice. Klikom ovdje, možete vidjeti sve cijene ulaznica i kalendar kada se mogu koristiti jeftinije online ulaznice.
Kupnjom ulaznice dobivate mogućnost ulaska u oba parka – Safari pomoću automobila kao i Fauna parka pješice. Mogućnost kupnja karata za samo jedan park nije moguća.
Oba parka rade svakodnevno od 09:30h. Međutim Safari možete posjetiti samo do 16,00h tako da predlažem da svakako prvo napravite krug automobilom, pa onda do Fauna parka koji je otvoreni duže do 18,30h.
Fauna park
Fauna park je dio Parco Natura Viva zoološkog vrta koji se prolazi pješice. Podijeljen je na šest područja povezanih po kontinentima, a svako područje je na karti označeno drugom bojom.
Pa tako ovdje možemo naći Afriku, s posebnim podpodručjom Madagaskar, zatim Oceaniju, Aziju, Ameriku i Europu. Šesto područje koje nije ništa manje impresivno je takozvani Park izumiranja i posvećen je upravo izumrlim životinjama. Ovo područje je zanimljivo jer ne nude samo dinosaure, nego možete vidjeti i izumrle sisavce, a na kraju obilaska i životinje izumrle u prošlom stoljeću, poput ptice dodo. Napravljene su rekonstrukcije životinja u prirodnoj veličini, temeljene na najnovijim znanstvenim otkrićima.
Fauna park uključuje više od 90% svih životinja ovog zoološkog vrta, a pješačka staza duž Fauna parka je nekih četiri kilometara dužine. Mi smo u parku proveli dobih pet sati, a da smo imali snage ostali bi još i duže.
Suradnja sa Sejšelima
Ono što me baš oduševilo u ovom zoološkom vrtu je suradnja koju imaju upravo sa Sejšelima. Tko ne zna, suprug i ja smo rekli da, upravo na putovanju na Sejšelima pa su nam stoga posebno dragi. Uglavnom, ovdje iz Italije se pomaže u očuvanju divovskih kornjača Aldabra i sejšelskog šišmiša. Kako? Kupnjom mikročipova za bebe kornjače kako bi se spriječila ilegalna trgovina. Također, slanjem svojih stručnjaka koji lokalno stanovništvo educiraju o kornjačama i kako uopće umetnuti čip kornjači bez ozljeđivanja. S druge strane pokrenuli su i prvo istraživanje o populaciji sejšelskog šišmiša budući da je ista ostala na nekih 50-tak jedinki.
Parco Natura Viva trenutno ne ugošćuje niti jednu jedinku sejšelskog šišmiša, no ugošćuju 11 jedinki divovskih kornjača Aldabra. Dio za kornjače ove vrste se naziva Kuća divova i ima veliki vanjski prostor, ali i dio koji je unutra kako bi kornjače imale odgovarajuću temperaturu i vlažnost i tokom zime. U zoološkom je 8 mladih i 3 odrasle jedinke – Bulbo, Roger i Priscilla. Bulbo je težak oko 200kg, a star oko 100 godina. Smatra se da jedinke ove vrste mogu živjeti i do 200 godina. Oko kaveza ima i dio gdje sam sve ovo saznala i baš sam bila presretna što sam zapravo kupnjom ulaznice sudjelovala upravo u zaštiti ovih kornjača koje su me osvojile još na Sejšelima.
Ostatak fotografija u nastavku.