Prirodoslovni muzej u Beču

img_1235

Jedna od želja u glavnom gradu Austrije mi je bila ovaj put otići i do Trga Marije Terezije koji do sad nisam još posjetila. Slijedom toga, kako sam se našla tamo odlučila sam se posjetiti i Prirodoslovni muzej u Beču.

Nakon posjeta londonskog prirodoslovnog muzeja mislila sam da mi više nijedan prirodoslovni muzej neće izazvati onaj wau efekt, ali ovom bečkom je to uspjelo.  

 

Povijest muzeja

Sve je počelo od cara Franje I., supruga Marije Terezije. Prvo je 1750. godine kupio, u to vrijeme najveću i najpoznatiju zbirku prirodoslovnih predmeta na svijetu od znanstvenika Jeana de Bailloua, a sastojala se od 30.000 tisuća predmeta. Njega je ujedno imenovao i ravnateljem dvorskog prirodoslovnog kabineta za tu zbirku i to je bio prvi korak na putu do današnjeg Prirodoslovnog muzeja u Beču.

Car je 1752. godine osnovao zoološki vrt, a 1753. godine i botanički vrt u Beču pa je zbog toga i organizirao prvu znanstvenu prekooceansku ekspediciju. Nicolasa Josepha Jacquina zadužio je 1755. godine da ode na Karibe, Venezuelu i Kolumbiju. Vratio se s puno živih životinja i biljaka za zoološki i botanički vrt, ali i s 67 sanduka punih ostalih predmeta iz svijeta prirode. Nakon toga financirao je niz takvih istraživačkih ekspedicija u razne države svijeta pa se i zbirka stalno nadopunjavala. Danas obuhvaća nevjerojatnih 30 milijuna izložaka.

Nakon careve smrti, Marija Terezija je predala suprugovu prirodoslovnu zbirku državi te ju tako otvorila za javnost.

Prirodoslovni muzej u Beču i arhitektura

Zanimljivo je što je Prirodoslovni muzej u Beču zapravo arhitektonski „blizanac“ Muzeju povijesti umjetnosti koji se nalazi nasuprot njega. Jedina razlika između ove dvije zgrade muzeja je u kipovima na pročeljima zgrada. Muzeji su zamišljeni da budu dio Carskog foruma na Trgu Marije Terezije, međutim taj plan oko Carskog foruma nikad nije u potpunosti realiziran. Muzeje su projektirali arhitekti Gottfried Semper i Carl Hasenauer.

Na zgradi muzeja, ispod kupole, zlatnim je slovima ispisana i carska posveta koja glasi: „Carstvu prirode i njenom istraživanju.“

Prirodoslovni muzej u Beču i cijene

Cijena za ulaz u Prirodoslovni muzej u Beču iznosi 16,00 eura za odraslu osobu. Djeca sve do 18 godine života imaju besplatni ulaz u muzej. Za online kupnju ulaznica kliknite ovdje.

Zanimljivosti

• Muzej posjeduje i poznatu skulpturu Venere iz Willendorfa koja je stara oko 29.500 godina.

• Namještaj izložbenih dvorana većinom nije mijenjan od davnih dana otvaranja muzeja, sve prema nacrtima Ferdinanda von Hochstettera. Radi se pretežno o vitrinama od tamnog, rezbarenog, punog drva i takav prikaz zbirki je danas gotovo jedinstven u svijetu.  

• Stropna slika iznad velikog stubišta u muzeju zauzima 100 metara kvadratnih, a prikazuje Ciklus života. Djelo je Hansa Canona, a radi se o alegoriji uspona i padova čovječanstva.

• Muzej ima dosta zanimljivih interaktivnih dijelova. Kroz mikroskop možete proučavati kosti dinosaura, lišće i razne bakterije ili možete izazvati lavu u vulkanu. Isto tako možete isprobati neku od haljina koja se nosila kroz povijest ili vidjeti kako bi izgledali kao pračovjek, uslikati sliku i poslati tu sliku na mail za uspomenu.  

Ostatak fotografija iz muzeja pogledajte u nastavku.

trg Marije Terezije Beč
krokodili Beč

#Leave A Comment

#Leave A Comment